Kombi

Kombi Neden Ateşleme Yapmaz?

Kombi Neden Atesleme yapmaz
Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Kombi ateşleme yapmıyorsa eğer direk servisi aramak veya yardım talebinde bulunmak yerine birkaç işlem yapabilirsiniz. Bu sorunda doğru bir tespit için önemli olan konut içinde başka bir doğalgazlı cihaz olup olmadığıdır. Yapılacak müdahale bu duruma bağlı değişir. Sizlere sırası ile yapılması gerekenleri hemen sunalım.
 
Kombi Nasıl Ateşler?

Kombi elektronik kartın talimatıyla ateşleme trafosundan yolladığı voltaj ile ateşleme elektrotlarından ateşleme yapar.

Kombi Ateşleme Yapmıyor ise Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

Kombi ateşleme sistemi ile çalışmakta olan bir cihazdır. Bir kombinin ateşlemeyi bir sebeple yapmaması demek o kombinin çalışmaması demektir. Yaz kış konumu fark etmeksizin bir kombi ateşleme yapmıyor ise hem sıcak su vermez hem de radyatörleri ısıtmaz. Kullanıcı bu anlamda kombisinden beklediği sonucu da alamaz.

Kombi Ateşleme Yapmadığında Kullanıcı Neler Yapmalı?
Öncelikle dairedeki gazı kontrol etmeli. Gaz vanaları kapalı durumda ise açmalı. Son olarak kombiyi resetlemeli. Tüm bu uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise mutlaka uzman servis yardımı almalısınız.
Kombi Neden Ateşleme Yapmaz?
  • Daireye gaz gelmediğinde; Kombilerin her çeşidi her modeli şebekeden aldığı gaz ile ateşleme yaparak çalışmaktadır. Gaz vanaları açık olmasına rağmen kombi ve doğalgazlı cihazlarınız çalışmaz ise bu duruma sebep gaz çalışmasının olabileceğidir. Bölgede bir sorun vardır ve bu nedenle komşularınız da aynı sorunu yaşar.Dairenizde gaz var ise yani doğalgazlı diğer cihazlarınız çalışır durumda ise kombi yanındaki gaz vanası kapalı olabilir. Vana kapalı ise açmalısınız. Vana açık olmasına rağmen kombi yine de ateşleme yapmıyor ise bu kombi ile alakalı bir sorundur.
  • Kombi resete ihtiyaç duyduğunda; Kombiler bazen çeşitli aksamlara maruz kalabilir. Bu gibi durumlarda kendini yenilemek ister. Bu uygulama da reset ile sağlanır. Reset kombilerin marka modeline ve çeşidine göre değişir. Genelde kombilerde bulunan R harfinde düğme, reset yazan düğme ya da alev işareti üstünde x işareti olan düğme reset işlevi görür. Bu uygulamayı kombi ateşleme yapmadığında en fazla 3 kez yapmalısınız. Düzelme olmaz ise de servis yardımı almanız gerekmektedir.
  • Kombi parçalarında sorun olduğunda; Bu gibi durumlarda karşımıza birçok parça çıkar. Bunlar arasında; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ve ateşleme elektrotları yer alır. Bu parçalardan birinde ya da birkaçında arıza meydana geldiği zaman da kombi yine ateşleme yapmamaktadır.
 
+90 542 403 41 81

0380 514 57 67

Düzce Merkez

Nusrettin Mahallesi İstiklal Caddesi No:14/b 81010

Haftanın 7 Günü

09:00 - 22:00