Kombi

Kombi Neden Ses Yapar? Kombinin ses yapma nedenleri

Kombi Neden Ses Yapar?

Kombi ses yapıyor ise nedenleri nelerdir? Kombi sıcak su musluğunu açtığınız zaman ses yapıyor bu bir arıza mıdır? Kombi ses yapıyor ise hangi parçalarda sorun olur?

 

Kombilerin uzun süredir kullanılıyor olması ve bu esnada bakımlarının aksatılması kombilerde çeşitli arıza sinyallerinin oluşmasına yol açabilir. Kombi bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
Kombi bakımı ile ilgili önceki makalelerimiz aşağıda mevcuttur.
Kombi ses yapıyor sorunu kombilerde en sık görülen kombi arızalarının başında gelir.
Kombi kullanıcılarının kombilerinin sesli çalıştığını fark ettiklerinde zaman kaybetmeden kombi servisi firmalarına başvurmaları gerekir. Küçük gibi görünen bu sorunun ihmal edilmesi kombilerin daha ciddi arızalar çıkarmasına ve hatta kullanım dışı kalmalarına neden olabilir. Üstelik önemsenmeyen kombi arızaları kombilerin genel verimliliğini düşürmekle kalmaz; daha çok doğalgaz tüketilmesine ve kombi sahiplerinin güvenliklerinin tehlikeye girmesine de neden olabilir. Kombilerin ses çıkarmasına neden olan birden fazla faktör olabilir. Kombi montajı sırasında yapılan hatalar nedeniyle yaşanan titreşim problemleri, kalorifer tesisatındaki tıkanıklıklar, fan motoru arızası ve genleşme tankının gevşemesi kombilerin çalışırken gürültü çıkarmasına neden olabilir.

Peki Kombi Neden Ses Çıkarır?

Kombinin Ses Yapma Nedenleri

  1. Fan motoru arızası,
  2. Kombinin uzun süre bakımsız kalması,
  3. Bacanın yerinden çıkması,
  4. Kombi kapağının yerine oturmaması,
  5. Gaz grubunun arızalanması,
  6. Devir daim motorunda sorun olması,
  7. Üç yollu vana arızası.

Fan motorunda arızası:

Özellikle hermetik kombilerin gürültülü çalışmaya başlaması; fan motorundaki problemlerden kaynaklanabilir. Fanın sürekli çalışmasına bağlı olarak iç dengesinin bozulması rulmanların yıpranmasına yol açabilir. Bu durumda fan motoru çalışırken ses çıkarır ve sorun ihmal edilirse parça tamamen kullanım dışı kalabilir. Kombileri gürültülü çalışan kombi sahiplerinin bu arıza sinyalini önemsemesi ve tamir için kombi servisi çalışanlarına başvurması gerekir. Fanın oldukça hassas bir parça olduğu gerçeği yadsınmamalı; servis süreçleri aksatılmamalıdır.

Fan arızaları kombilerin gürültülü çalışmasının tek nedeni değildir. Fan sorunu haricinde yukarıda belirtildiği gibi kombinizin ses yapmasını bir çok nedeni olabilir.

diğer yazılarımızda bu nedenleri detaylı bir şekilde anlatacağız.


Her model ve marka kombi bakımı için, deneyimli ve uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz.  Düzce ve Akçakoca tüm kombi ve klima arıza, montaj ve ya bakım için bizi arayabilirsiniz.

 

+90 542 403 41 81

0380 514 57 67

Düzce Merkez

Nusrettin Mahallesi İstiklal Caddesi No:14/b 81010

Haftanın 7 Günü

09:00 - 22:00